Peršokti prie turinio

Sveikiname Jus apsilankius GunsTalk.lt forume
Kviečiame užsiregistruoti, kad galėtumėte kurti temas, rašyti atsakymus, naudotis asmeninių žinučių sistema, tvarkyti savo profilį ir t.t. Jeigu turite susikūrę paskyrą, tai prisijunkite čia arba užsiregistruokite nemokamai!
Nuotrauka

ŠAUDMENYS IR PISTOLETAI, REVOLVERIAI


  • Prašome prisijungti, kad galėtumėte parašyti atsakymą
Temoje nėra atsakymų

#1
Edvardas

Edvardas

    Generolas leitenantas

  • Administracija
  • 384 Pranešimai:
  • Lytis:Vyras
  • Miestas:Vilnius

Pistoleto šovinio kalibras. Santykinė sustabdančioji galia - Kalibras.

 

Taigi, Jūs jau nusprendėte - pirksite pistoletą arba revolverį. Pasirinkdami ginklą, mes atsižvelgiame į jo dydį (išmatavimus) - svorį, išvaizdą ir šūvio galią. Šie veiksniai labai priklauso nuo kalibro. Kitaip sakant, pirmiausia pasirinkime kalibrą, po to ginklą.

Šiek tiek teorijos prieš pasirenkant tinkamo kalibro ginklą.

 
Kalibrai.

 Kalibrai matuojami milimetrais arba colio dalimis. Colis = 25.4mm. Lietuvoje ir daugelyje kitų šalių kalibras matuojamas milimetrais. Jungtinėje Karalystėje, kalibras matuojamas tūkstantosiomis colio dalimis, o Jungtinėse Amerikos Valstijose, šimtosiomis colio dalimis. Jungtinėse Amerikos Valstijose 0,5 colio kalibras žymimas - .50, o Jungtinėje Karalystėje - .500, nulis prieš tašką nesirašo/nerašomas.

Lyginamoji šaudmenų kalibro lentelė:

Priedas  Kalibru Lentele.png   51,27K   28 Parsiųsta kartų

Kalibras pažymi kulkos skersmenį, bet nič nieko nesako apie šovinio tūtelę. Šoviniai 10mm auto ir .40SW turi tokio pat skersmens (kalibro) kulką, tačiau skirtingas tūtas, parako kiekį, taigi ir galią. Kad išvengti painiavos, šoviniai įvardijami skirtingai.

Kartais, siekiant išvengti nesusipratimų, naudojami skirtingi šovinių žymėjimo skaičiai su to pačio diametro kulkomis: - .40 ir - .41 Natūralu, kad trečias skaitmuo po kablelio neturi jokios reikšmės kulkos skersmeniui apibudinti. Todėl šoviniai - .223, ir - .225, turi skirtingus žymėjimus tik todėl šovinio tūtos.

 Žymėjimas kartais rodo kulkos diametrą ir tūtos aukštį: 9x17; 9x18; 9x19; 9x21; 9x22; 9x23.

 Kaip matote, 9mm kalibras tapo labai patrauklus. Toks patrauklus, kad šovinių, su- 18mm aukščio tūtomis, atsirado keletas. Kad šoviniai nebūtų painiojami, jie vadinami skirtingais vardais: 9x18Mak ir 9x18Ultra.

Šovinius, žymimus 9x18Mak - parduodami Makarov pistoletui JAV.

Kartais vienas ir tas pats šovinys gali turėti kelis pavadinimus. Pavyzdžiui 9mmPM, 9x18Mak - yra vienas ir tas pats šovinys. Tačiau pavadinimų gausos rekordas priklauso šoviniui - 9mm Steyr, taip pat žymimas, kaip - 9x23; 9mmLargo; 9mm Bergman/Bayard. Dar, šitas šovinys vadinamas, tiesiog, 9mm Big, bet tai tik vertimas iš ispanų kalbos žodžio - "Largo" (didelis).

 

Priedas  Tutos šoviniams.png   240,1K   32 Parsiųsta kartų

Priedas  Soviniai1.png   570,53K   24 Parsiųsta kartų

Nuotraukoje aiškiai matomas - kai kurių šovinių skersmenys yra tokie patys. Iš kairės į dešinę - 45ACP, 10mm Auto, .40SV, 9mm Steyr, 9mm Parabellum, 9mm Makarov.
Visos kulkos - JHP – su išėmimu kulkos smaigalyje (besisukančios/išsiskleidžiančios), net Makarov.
Atkreipkite dėmesį, kad šioje nuotraukoje pavaizduoti šovinių tūtos 9mm Makarov iš paprasto plieno. Tūta 9mm Parabellum ir .45ACP iš nerūdijančio plieno, kitos iš žalvario.
Anksčiau kalibrai dar buvo matuojami linijomis. Linija = 1/10 colio. Trehlineyka - kalibras lygus 3 linijos arba 7,62 mm.

 Medžiokliniams ginklams kalibras matuojamas kulkų - šratų kiekiu, kuriuos galima išlieti iš vieno svaro švino. Tai paaiškina, kodėl medžioklinis 12 kalibro šautuvas galingesnis už 16-to. Apvali kulka išlieta iš 1/12 dalies svaro švino, didesnė negu kulka išlieta iš 1/16 dalies svaro švino.

Priedas  Medziokliniai kalibrai.png   3,47K   23 Parsiųsta kartų

KULKŲ TIPAI

 
Šoviniai to paties kalibro, o kulkos skirtingos...

 

 Kulkos skiriasi savo mase, forma, struktūra. Taip yra dėl jų skirtingos paskirties. Kulkos, skirtos pramušti šarvus, turi šerdį, pagamintą iš kieto lydinio (gali būti volframo). Sunkios kulkos išlaiko savo energiją/galią ilgesniuose atstumuose. Lengvos kulkos išvysto didelį pradinį greitį, todėl yra labai skvarbios iš artimų atstumų. Tyliems ginklams reikalingos kulkos, kurios gali skristi mažesniu negu garso greičiu. Todėl jos turi būti sunkesnės. Taip pat naudojamos guminės kulkos, skirtos policijos reikmėms arba mokymams. Yra kulkos užpildytos šratais.

Priedas  Šoviniai Ivairus.png   456,21K   26 Parsiųsta kartų

 Savigynai kulka turi turėti pakankamą skvarbumą, galimybę padaryti kuo didesnę žalą užpuolikui, sustabdyti jį. Manoma, kad tam turėtų būti kulka, kuri galėtų įsiskverbti giliau į organizmą ir padaryti užpuolikui rimtą žalą. Šiam tikslui yra sukurtos ekspansyvinės (išsiskleidžiančios) kulkos. Tokia kulka, patekusi į kūną išsiskleidžia, tarsi rožės žiedas, sukeldama didelę žalą užpuoliko organizmui. Nuo tokios kulkos energijos, dažniausiai užpuolikas krenta. 
Amerikiečiai bandė apskaičiuoti, kokio kalibro šovinio kulka, patikimai sustabdo užpuoliką. Tokį kulkos gebėjimas yra vadinamas OSS (angl. One Shot STOP) - sustabdymas vienu šūviu - SVŠ. 
Tačiau, kiek daug tai priklausytų nuo kulkos, OSS/SVŠ nesuteikia 100% garantijos joks pistoleto šovinys. OSS/SVŠ priklauso nuo kūno vietos į kurią pataikoma.

Priedas  Guminės-Bullets.png   11,54K   24 Parsiųsta kartų

Šimtaprocentinė garantija, kad užpuolikas kris, tik tiesus pataikymas į galvos ar stuburo smegenis. Atminkite, kad bandydami rasti OSS/SVŠ įvairius šovinių kalibrus nebuvo turima omenyje pataikymas į užpuoliko galūnes. Du šūviai paeiliui (dvigubas šūvis), beveik visada pasiekia 100% OSS/SVŠ. Paprastai didelio galingumo šoviniai (garantuojantys OSS) turi didesnį atatrankos poveikį. Didelio galingumo ginklą sunkiau įvaldyti ir sunkiau apsiginti. Tokie ginklai - problemiški valdyti.

Išvada:

Pasirinkite kalibro ne OSS/SVŠ, o pagal atatranką. Todėl ginklą galėsite gerokai lengviau valdyti. Tobulinkite dvigubo, trigubo šūvio įgūdžius. Stiprią didelio kalibro ginklo atatranką galima šiek tiek sumažinti, pasirinkus lengvesnę kulką, bet tik šiek tiek. Šiaurinėse šalyse, žiemą ne visada rekomenduojama užtaisyti ginklą šoviniais ekspansine (išsiskleidžiančia) kulka, nes
tai ne visada pramuša storą aprangos/drabužių sluoksnį.

Dabar mes galime pasirinkti norimo kalibro ginklą.

 

Kalibras, pistoletų ir revolverių šoviniai.

 

Dėmesio! Kulkos svoris kartais nurodomas granais (gr), ne gramais (g). Vienas granas = apie 0,06 g (64.8mg.)

 

Šovinys 7.62x25mmTT (7.63mm Mauser, .30 Mauser)

 

 Šovinys, 7.63mm  Mauser‘is buvo sukurtas 1896 metais savaime užsitaisančiam pistoletui Mauser- C96. Šovinio bazė sukurta pagal BORCHARD 1893 metų šovinio pavyzdį (iš to pačio šovinio pavyzdžio gimė ir 7,62 mm Luger / Parabellum (vėliau virto į 9mm PARA). Šovinio savybės turėjo didžiulį šūvio potencialą, šaudant iš jau anksčiau minėto pistoleto Mauser, 150 metrų atstumu, kulka pramušdavo 12 cm storio pušies lentą.

Priedas  Mauser TT.png   269,01K   26 Parsiųsta kartų

 Lengva (5,51 gramų) kulka, išstumta 0,5 gramo nedūminio parako užtaiso, veikiama arti 510 džaulių (žymima raide j kg·m²/s²) slėgio/jėgos, išvystydavo apie 430 m/s pradinį greitį. Šovinio potencialas sukėlė didelį jo populiarumą visame pasaulyje, o 1930 metais, Sovietų Sąjungoje šio šovinio pagrindu buvo sukurtas 7.62x25mm šovinys. Tačiau skirtumas nuo 7,63 Mauser šovinio buvo ant tiek nežymus, kad šoviniai dažnai laikomi, kaip naudotini keičiant vienus kitais. 

Šovinys .32 ACP (32 Auto, šio kalibro šovinys taip pat žinomas kaip 7,65 Browning). Pasirodė 1899 metais, kartu su vienu iš pirmųjų sėkmingų Browning pistoletų. Jau daugiau nei 100 metų, šovinys yra gaminamas dešimčių, jeigu ne šimtų bendrovių visame pasaulyje, ir dėmesys šiam šoviniui aiškiai auga. Daugelis vartotojų mano, kad šovinys labiau paplitęs Europoje negu JAV. Tarpe, vienu šūviu sustabdymo (OSS/VŠS) gradavimo, šio kalibro lyderis 66% vadinama Winchester įmonė. Silvertip (JHP kulka, medžiaga - švinas, apvalkalo medžiaga - plonas aliuminis). Šis rodiklis 66% geriau nei daugelis .380 ACP (9x17mm), geresnis nei 9 mm FMC PARA ir netgi geresnis nei .45 ACP FMC. Tai ne paskalos, o daugelio metų rinktų duomenų apie praktinius šaudymus ir jų ištirtus rezultatas. Tos pačios bendrovės šovinys su kulka JRN sveria 4,6g., turi OSS/VŠS = 50% efektą. Tai yra idealus kalibras moteriškiems ginklams.

 

 

 

Šovinys .380 ACP (9x17mm) (.380 Auto, 9mm Browning Kurz / Trumpas ). 

 

Šis Browning šovinys buvo sukurtas ir pradėtas naudoti 1908 metais pistoletui Colt Pocket Auto. Po kelerių metų, šovinys pasirodė Europoje pistoletui ginklų gamybos įmonėje FN-Browning M1910 ir buvo pavadintas 9 mm Browning Short (trumpas). (Browning Kurz) .380 ACP buvo plačiai naudojamas Europos policijoje. JAV, jis greitai pradėjo keisti .38 SPL ginklus, skirtus policijai ne tarnybos metui, taip pat civiliams paslėptam nešiojimui. Prasidėjo asmeninių ginklų kaita nuo revolverių į pistoletus. Kalibras .380 ACP ir .38 SPL + P suteikia tokį patį OSS/SVŠ lygį.
Geriausias šaudmuo dėl OSS/SVŠ 0,380 ACP yra šovinys su 90 gr JHP kulka firmų Federal (šovinys su kulka Hydro-shok - 71% OSS/VŠS) kulkos taip pat Cor-Bon. Greitai išsiskleidžianti JHP kulka Vinčesterio Silvertip 85 gr* svorio sudaro 64% OSS/VŠS. Šoviniai, kalibro .380 ACP, kurių kulka sveria 95 gr FMJ sudaro 53% OSS/VŠS.

 

Priedas  Colt Pocket 38.png   379,27K   30 Parsiųsta kartų

 Šovinio 9x17mm charakteristika: kulkos svoris 6.2 gramai, pradinis greitis - apie 260 m/s, slėgis vamzdyje - apie 220 j (džaulių).

 Šovinys .38 SPL kalibro.

 Šis labai populiarus šovinys buvo sukurtas Smith & Wesson bendrovėje ir naudojamas jų gaminamame - Military & Police 1899 metų modelio revolveryje. Šis šovinys buvo sukurtas kaip patobulinta .38 kalibro Long Colt versija. Šovinys, .38 SPL kalibro šiuo metu gaminamas dvejuose variantuose darbinio slėgio, pažymėtas, kaip standartas ir + P.

Priedas  S WM&Prevolver.png   174,71K   29 Parsiųsta kartų

 Paprastai rekomenduojama naudoti standartinio slėgio amuniciją, atliekant plinkingą (nestandartinis šaudymas į skardines, stiklinius butelius, pripūstus balionus ir tt.) ir šaulių sporto varžybose. Tuo tarpu šoviniai + P - naudojami savigynai.

 Dauguma .38 SPL kalibro revolverių, pagamintų nuo 1980-ųjų pradžios iki dabar, skirti naudoti šovinius su darbiniu slėgiu + P. Geriausiu koviniu šoviniu su .38 SPL kalibro kulkomis, gaminamas bendrovėje Winchester. Kulkos tipas JHP Vinčesteris + P + svoris 110 gr.* Šie šoviniai parduodami tik teisėsaugos institucijoms (represinėms struktūroms) ir sudaro 82% OSS/VŠS. Šaudmenys, turintys panašias savybes (charakteristiką), tačiau yra prieinami plačiajai visuomenei, gaminami bendrovėje Kor-Bon, su 110 gr JHP kulka, kurios pradinis greitis 352 metrų per sekundę. Antroji vieta (civiliniai šauliai - iš tiesų vertina kaip pirmą) priklauso šoviniui .38 SPL + P su LHP kulka, kurios sveris 158 gr., sudaro - 76% OSS/VŠS. Trečioji vieta .38 SPL + P priklauso šaudmenims su JHP tipo kulka, kurios svoris 125 gr, sudaro 70-74% OSS/VŠS, šaudant iš revolverio su 4" (colių) ilgio vamzdžiu. Šoviniai .38 SPL, su kulka sveriančia 158 gr*, pusiau wadcutter ir 158 gr* RNL ("round-nose lead" apvaliu švino smaigaliu) abu sudaro tik 50% OSS/VŠS. Tai labai prastas šovinio (kalibro) pasirinkimas savigynai, taip pat sporto šaudmenys su kulka, kuri sveria 148 gr "target wadcutter".

Geriausias šaudmuo .38 SPL, standartinio darbinio slėgio, yra kompanijos Federal. Kulka sveria 125 gr “Chief‘s Special” Nyclad HP, padengta specialiu juodu laku.

Priedas  Kulku Struktura 1.png   66,47K   25 Parsiųsta kartų

 

Šovinys 9x18mm Makarov (9mm Mak)

 

Šis šovinys, be abejo, buvo sukurtas Vokietijoje 1936 metais, 9mm Ultra (9x18 Ultra). Walther PP (vok. Walther PolizeiPistole) pistoleto šovinys buvo sukurtas kaip tarpinis tarp 9mm Browning Kurz (9mm Kurz/trumpas).

Vakarų ekspertai mano, kad PM dėl savo konstrukcijos pagrindų yra panašus vokiškąjam pistoletui "Walther PP". Principas – save užtaisantis pistoletas, sukurtas 1929 metais ir yra žinomas kaip vienas iš geriausių ginklų pasaulyje savo klasėje.

Nepaisant panašaus  šaudmens  pavadinimo/žymėjimo, šovinių 9x18 Makarovas ir 9x18 "Ultra" nėra sukeičiami, nes jų kulkos skersmuo nežymiai skiriasi. Standartinio šovinio 9x18PM kulka sveria 6,1 gramus, pradinis kulkos greitis (šaudant iš pistoleto PM), apie 315 m/s, 300 j (džaulių) slėgio vamzdyje. Šovinio 9x18PMM kulka sveria 5,54 g, pradinis kulkos greitis apie 420 m/s, o slėgis vamzdyje apie 420 j (džaulių). Kaip atsitinka ir su kitais modifikuotais didelės galios šaudmenimis, naudoti 9x18PMM galima tik tam skirtuose ginkluose.

 

Priedas  Walter Makarov.png   148,08K   25 Parsiųsta kartų

 

Steyr 9mm (9x23)

 

Kartu su 9mm kalibro šoviniu PARA, tai yra vienas iš seniausių Europos kovinių šaudmenų. 1903 metais, šis šovinys buvo pirmą kartą pradėtas naudoti automatiniame sistemos Bergman pistolete. Pistoletą pagamino Belgijos įmonė "Piper" po prekybos ženklu Bayard, ir tai lėmė vieną iš šovinio pavadinimų. Šovinio savybės/charakteristika: - kulkos svoris 9,8 gramo, pradinis kulkos greitis - 360-370 m/s, slėgis vamzdyje - apie 550-570 j (džaulių). Šovinys sukelia didelę atatranką.

Priedas  BergmanBayard Steyr.png   150,39K   31 Parsiųsta kartų

 

9mm Parabellum (toliau - 9mm), 9mm Luger, 9x19mm, 9mm NATO

 

Šovinys buvo pagamintas 1902 metais, su pusiau automatiniu pistoletu Luger. 1904 metais, priimtas į Vokietijos karinio jūrų laivyno ginkluotę, o 1908 metais - šiuo ginklu apginkluota visa Vokietijos kariuomenė. Manoma, kad šis, centrinio smūgio šaudmuo yra labiausiai paplitęs pistoleto šovinys visame pasaulyje. Šis šovinys plačiai naudojamas savigynos tikslams, taip pat policijoje ir kariuomenės daliniuose. Šiuo metu šis šovinys oficialiai priimta NATO šalių ginkluotėje. JAV 9mm šaudmuo buvo sutinkamas labai retai. Tačiau 1950 metais, bendrovė Colt išleido modelį Colt Commander 9mm. O netrukus, 1954 metais, įmonė Smith & Wesson buvo išleistas to paties kalibro, 39 modelio ginklas. Taigi, 9mm tapo absoliutus pasirinkimas JAV teisėsaugos institucijų. Nuo 1980-ųjų vidurio iki 90-ųjų viduriuo buvo pakeisti iki to dominavę JAV revolverių šaudmenys - .38 SPL ir .357 Mag. Faktas, kad dauguma iš efektyviausių 9mm šovinių - tai kulkos, kurių svoris - 115 gr JHP, esant slėgiui vamzdyje  + P ir net + P +.
Kaip taisyklė, šie šoviniai suteikia šioms kulkos pradinį greitį nuo 381- 405 metrų per sekundę, todėl šios 9mm kulkos suteikia 90-93% OSS/SVŠ (sustabdymas vienu šūviu). Nepaisant to, kad visi 9mm + P + kalibro šoviniai parduodami tik teisėsaugos institucijoms, dviejų įmonių - "Cor-Bon" ir "Triton Cartridge" 9mm šoviniai su JHP kulkomis, kurių masė 115 gr, pradinis greitis nuo 396 iki 405 m/s - tai tikslus policijos šaudmenų ekvivalentas. Šie šoviniai parduodami savigynos tikslams.

Antra vieta tarpe 9mm šaudmenų, padalinta tarp + P +, įmonė gamintoja "FEDERAL". Šovinio kulkos JHP Hydro-Shok, sveriančios 124 gr*; "SPEER" - 124 g + P Gold Dot; ir įmonės "VINCHESTER"  - 127 gr + P + Ranger Talon. Šie šoviniai sudaro 81-83% OSS/SVŠ (sustabdymas vienu šūviu).

Duomenys apie 9mm šaudmenų, su sunkiomis, iki garso greičio, 147 gr* JHP kulkų, rodo jų patį žemiausią, tarpe 9mm JHP kulkų efektyvumą, įskaitant silpnas galimybes, lyginant su taktinėmis kliūtimis, prastą prasiskverbimą į minkštuosius žmonių audinius. Taip pat žemą patikimumą pertaisant ginklą. OSS/VŠS efektyvumas, tokių, 9mm JHP, sveriančių 147 gramus, sudaro - 74-80%.

 9mm šoviniai su FMJ kulkomis, kurių masė 115 gr, OSS/VŠS sudaro tik 63% , kaip ir .45 AKR FMJ.

Priedas  Parabellum Colt_luger.png   205,16K   33 Parsiųsta kartų

 Standartinio 9mm NATO šovinio kulka sveria 7,82 gramo, esant pradiniam greičiui 390-400 m/s arba 8,43 gramo, su pradiniu greičiu apie 375 m/s. Slėgis vamzdyje - apie 600 j (džaulių). Standartinis 9mm Luger/Parabellum šovinys. Tiksliau, šoviniuose, su standartiniu slėgiu vamzdyje, gali būti dedamos labai daug kulkų nuo 6 iki10,7 gr. Kurių pradinis greitis - nuo 300 iki 450 m/s, slėgis vamzdyje nuo 450 j iki 550-600 j (džaulių).

 

Revolverio šovinys .357 Magnum (.357 Mag)

 

 Šį šaudmenį sukūrė Smith & Wesson ir Vinčesterio kompanijos 1935 metais. Šovinio konstrukcijs bazė, - tai prailginta .38Spl gilzė. Tačiau šovinio .357Mag darbinis slėgis du kartus didesnis negu šovinio 0,38 SPL.

 Iki 1955, kol dar nebuvo sukurtas .44 Magnum, šovinys 0,357 Mag buvo galingiasias trumpavamzdžių ginklų šovinys pasaulyje. Savigynai ir policijai skirti šoviniai (.44 Magnum buvo sukurtas kaip medžioklės šovinys) .357 Mag buvo laikomi efektyviausiais iki 1990-ųjų vidurio, kol buvo sukurtas šovinys .40 SW. Netgi dabar, po to, kaip pasirodė .40 SW, .357 Mag naudojami plačiau, viršyjantys efektą OSS/VŠS, daugiau nei 90%. Daugiau negu bet kurio kito kalibro šovinys, įskaitant .41 Magnum, .44 Magnum, 10 mm auto ir .45ACP.

Priedas  Colt 1911gm_45ASP 2013.png   386,04K   11 Parsiųsta kartų

 Iš pradžių, originaliam šoviniui .357 Mag buvo naudojama švino kulka su pusiau "wadcutter", kurios svoris 158 gramo, o pradinis greitis 462 metrų per sekundę greičiu. Šį šaudmenį pasirinko praktiškai absoliutus skaičius greitkelių patrulių ir šalies policijos tarnautojų (policijos padaliniai, veikiantys, paprastai didelėse, atvirose erdvėse, greitkeliuose, naudojantys dėklinius ginklus maksimaliam šūvio diapazonui, būtinam pataikyti iš toli arba užpuolikams neutralizuoti, kurie apsaugai naudojasi automobilio korpusu), nuo 1950-ųjų 1980-ųjų vidurio, kai šaudmuo buvo pakeistas į 9mm, bet ne todėl, kad 9mm buvo geresni savo galimybėmis. 9 mm automatinis pistoletas turi erdvesnes šovinių dėtuves, negu šešiašūviai revolveriai. Nežiūrint į tai, tarnybinių ginklų rinka .357 Mag pradėjo mažėti. Susidomėjimas šiuo šaudmeniu atsirado po to, kai buvo pradėti gaminti kompaktiški, trumpavamzdžiai, lengvai paslepiami revolveriai savigynai.

 Legendinis ir pelnytai pripažintas efektyviausiu yra .357 Mag šovinys, su JHP kulka, sveriančia 125 gramo. Šie užtaisai suteikia 95% OSS/SVŠ (sustabdymas vienu šūviu).

 Šis pasirinkimas užtikrina nepriekaištingą pergalę, pagal gynybinius/savisaugos ir policijos scenarijus. Visi naujausi pokyčiai šaudmenų gamyboje, visada lyginami būtent su šio varianto šoviniu - .357 Magnum 125 gr* JHP. Jeigu .45 AKR 230 gr* FMC - nostalgiška ir emocinė viršūnė One Shot Stop (sustabdymas vienu šūviu), tai - .357 Mag 125 gr* JHP -tikra viršūnė, realaus sustabdymo galia.

 Antroje vietoje - .357 Mag 110 gr* JHP su 88-90% OSS/SVŠ. Šis senas, skirtas pasienio patruliams, šaudmuo gaminamas iki dabar, puikiai tarnauja. Tas pats šovinys puikiai veikia trumpavamzdžiuose 2-2,5"(colių) ilgio revolveriuose, suteikdamas apie 85% OSS/SVŠ.

 Sekantis šaudmuo - .357 Mag 140gr, 145 gr ir 158 gr* JHP. Jo suteikiamas OSS/SVŠ apie 81-86%, bet šaudyti šiais šoviniais iš revolverių su 4" (colių) ilgio vamzdžiais, dėl didelės atatrankos tikrai yra sunku.

 0,357 Mag 158 gr* pusiau "wadcutter" OSS/SVŠ yra tik 73%. Gamyklinis šovinys .38 Sp, su 10,74 gramo svorio kulka, suteikia pradinį greitį, esant slėgiui vamzdyje 270 j, apie 230 m/s. Tuo metu, kai .357 Magnum šovinys, su to paties svorio kulka, esant slėgiui vamzdyje apie 730 j (džaulių) pagreitina kulką iki 370-380 m/s. Esant lengvesnėms kulkoms, prie slėgio vamzdyje 800 j, pradinis kulkos greitis gali siekti apie 430 m/s.

 

Šaudmuo .357 SIG (9X22)

 

Pistoleto šovinys .357 SIG - bendrų pastangų rezultatas. 1994 metais, kompanijos "Federal Cartridge & Sidarms" šaudmenų įmonių kūrinys. Tai pirmasis šaudmuo susijęs su SIG vardu. Bazinis dydis šiam šoviniui - pradinis greitis virš 396 metrų per sekundę, o energijos lygis daugiau nei 678 j (džaulių). Šaudmuo, .357 SIG užtikrina pradinį kulkos greitį didesnį negu .45 ACP + P, o energiją, didesnę nei galingiausias iš 9mm + P + kalibro šovinys.

 Šovinio sandara yra .40 SW tūta/gilzė su kakleliu, gofruota/užvalcuota, kad tilptų 9mm kulka. Naujo šovinio darbinis slėgis sudaro 40000 psi, kuris yra didesnis nei .40 SW šovinio darbinis slėgis, taip pat .357 Mag ir 9mm + P.

   Naudojant šį šovinį pistolete SIG-229, kurio vamzdžio ilgis 3,9" colio, pradinis kulkos greitis siekia 411-427 m/s (metrų per sekundę). Tai ekvivalentiška šoviniui .357Mag 125 gr* JHP vertei, naudojant revolverį, turintį nuo 2,5" iki 4" (colių) vamzdžio ilgį. 
Šovinio .357 SIG, pistoletuose SIG-226, kurių vamzdžio ilgis 4,4" ir Glock-31 pistoletuose, turinčiuose vamzdžio ilgį 4,5" (colio), pradinis kulkos greitis didesnis nei 442 m/s, kuris yra lygiavertis šoviniams .357 Mag 125 gr JHP, šaunant iš revolveio su 6" (colių) vamzdžiu.

Šaudmuo .357 SIG, su kulka 125gr* JHP sudaro OSS/SVŠ - 91-92% efektą.

Šaudmuo .357 SIG, su kulka 115gr* JHP sudaro OSS/SVŠ 92-93% efektą.

Šaudmuo .357 SIG, su kulka 147-150 gr* JHP sudaro OSS/SVŠ 83-85% efektą.

 

Artimiausią dešimtmetį, šovinys .357 SIG, tikimasi, užims pirmą vietą OSS/SVŠ 90-95% efekto. Taigi, panašu, kad ateinantį dešimtmetį .357 SIG užims pirmąją vietą, tarpe policijos ir kitų teisėsaugos institucijų naudojamos amunicijos, išstumdamas iš rinkos tokį šaudmenį, kaip .40 SW.

 

Šaudmuo - .40 SW

 

Šaudmuo . 40 SW buvo pristatytas visuomenei 1990 m. Bendromis Winchester ir Smith & Wesson bendrovių pastangomis. Buvo sukurtas originalus šovinys, turintis 180 gr* JHP kulką, kurios pradinis greitis - 274 m/s.

Tokiu būdu, galbūt, šovinys .40 SW, baigė 85-metų ginčą tarp šovinio 9mm ir .45 AKR. Šaudmuo .40 SW turėjo didesnį pagreitį nei 9mm šovinys, ir daugiau galios negu .45 AKR. Policijos departamentai buvo nepatenkinti 9mm šoviniais, todėl daugelis iš jų nusprendė pakeisti juos į 0,40 SW. Net naudojant abejuose šoviniuose, santykinai mažai efektyvias, neperžengiančias garso barjero, sunkias kulkas, šovinys .40 SW vis tiek suteikdavo geresnes galimybes. Originali šovinio .40 SW konstrukcija savo galimybėmis buvo artima .45 ACP šoviniui, turinčiam 185 gr* JHP kulką. Taigi labai greitai, kaip tik pistoletai pakeitė revolverius policijoje, šovinys .40 SW buvo pakeistas 9mm šoviniu. Šaudmuo .40 SW yra toks pat veiksmingas kaip ir 0,357 Mag, su kulka 125 gr* JHP! Iš tikrųjų, trijų skirtingų variantų .40SW šoviniai sudaro OSS/SVŠ daugiau kaip 90% efektyvumo. Šoviniai .40 SW 150-155 gr* JHP vidutiniškai 94% OSS/SVŠ. Geriausias OSS/SVŠ 97%  efektyvumo variantas - šovinys .40 SW Federal Hydro-Shok su 155 gr* JHP kulka.
Antrą vietą užimantis .40 SW Remington Golden Saber, 165 gr* JHP kulka - 95% OSS/SVŠ. Trečią vietą šovinys .40 SW, pagamintas Cor-Bon bendrovėje, su kulka, sveriančia 135 gr* JHP, OSS/SVŠ sudaro 90-92% efektyvumą.

Iš sunkiosios amunicijos, geriausias pistoleto šovinys .40 SW Federal Hydra-Shok, su 180 gr* JHP kulka, sudaro OSS/SVŠ 90% efektyvumą. O blogiausias, OSS/SVŠ 81% - buvo Winchester Black Talon. Žinoma, Winchester patobulino šį šaudmenį pistoletui, todėl naujas, vadinamas - Gold Ranger Talon (tik policijai), patobulintų savybių, kurios viršina net Federal HydraShok šovinio savybes.

Priedas  Sovinys 40sw180HydroShak.png   372,34K   33 Parsiųsta kartų

Šaudmuo .40SW, su 180 gr* FMJ kulka, sudaro OSS/SVŠ 70% efektyvumą. Tai yra didesnis OSS/SVŠ 62% nei šovinio .45ACP, su kulka 230 gr* FMJ, ir su kulka 9mm 115 gr* FMJ 63% OSS/SVŠ efektą.

 

Šaudmuo 10mm Auto (10x25mm)

 

10mm kalibro šaudmuo buvo sukurtas 1980-ųjų pradžioje JAV, ir pirmą kartą pristatytas visuomenei 1983 metais. Iš pradžių pagal šį galingą šaudmenį buvo skurtas „Dornaus & Dixion“ bendrovės pistoletas „Bren Ten“.

Tačiau šis pistoletas niekada taip ir nebuvo tinkamai pasirodęs ginklų rinkoje. Šaudmuo 10mm Auto išliko tik dėka įmonės Colt pastangų, kuri įvertinto šio šaudmens potencialą ir pagamino klasikinio Colt M1911 modifikaciją šiam šoviniui. Iš pradžių šovinys buvo užpildytas10mm Auto kulka, sveriančia 13,6 gramo, kurios pradinis greitis buvo apie 360 ​​m/s, taip pat kulka, sveriančia 11,56 gramo, - pradinis greitis apie 430 m/s. Šiuo metu šie šaudmenys surenkami su 9,18-14,28 gramų sveriančiomis kulkomis. Dėl didelio slėgio vamzdyje ir didelės atatrankos, šis šovinys gali būti naudojamas, daugiausia, pilno dydžio, masyviuose pistoletuose, pavyzdžiui, Colt "Delta Elite" arba Glock 20 modelyje. Dėl gerų rezultatų šaudant į apsaugotus taikinius (per nestoras sienos, automobilių dureles) šaudmuo buvo priimtas į FTB ginkluotę, taip pat kai kuriuose policijos padaliniuose visoje JAV teritorijoje. Apart pistoletų, pagal šį šaudmenį buvo pagaminta pasaulinio garso pistoletas - kulkosvaidis MP-5, žymimas/vardinamas MP-5/10.

Priedas  Bren Ten MP 5_10 Glock 20.png   411,06K   32 Parsiųsta kartų

Kiek yra žinoma, dauguma šių sub - kulkosvaidžių (jei ne visi) eksploatuojami/naudojami FTB (Federalinis Tyrimų Biuras), JAV.

Pagal šaudmens 10mm Auto bazę (gilzės žiotyse užpresuota kulka) buvo sukurta keletas  kitų, mažesnio kalibro šaudmenų. Tarpe jų - 9x25mm ir .224BOZ (pastarasis kombinuotas su 10mm Auto ir 5.56mm NATO standarto kulkomis). Šiuo metu būdinga charakteristika šiam šoviniui: kulkos svoris 10.5 gramai, pradinis kulkos greitis (iš pistoleto) - apie 370 m/s, slėgis vamzdyje - apie 700 j (džaulių).

 Cor-Bon JHP bendrovės pagaminto šovinio sustabdymo vienu šūviu efektas (OSS), su pradiniu kulkos greičiu apie 396 m/s, yra lygus = 90%.

 

Šaudmuo 45ACP (11,43 mm), (toliau vadinsime .45)

 

.45 kalibro šaudmuo buvo sukurtas 1905 metais Browning bendrovėje.

 Originalios sandaros šovinys, su 200 granų* (12.96 gramų) svorio, žalvariu apvilkta kulka, kurios pradinis greitis 274 metrų per sekundę.   JAV kariuomenė norėjo sunkesnės kulkos, su dideliu pagreičiu. Kai 1911 metais buvo patvirtintas kulkos kalibras. Kulka įgavo 14,9 gramų, o pradinį kulkos greitį sumažino iki 262 m/s. Vėliau, kulkos greitį sumažino dar - iki 241 m/s. Iki 1980 metų vidurio, JAV armija buvo ginkluota pistoleto šoviniu, išlaikant, kaip pagrindinį pistoleto šaudmenį elitiniams JAV specialiųjų pajėgų padaliniams. Žinoma, sustabdymo vienu šūviu, šaudmens .45ACP galia daugelyje JAV šaltinių perdėta, dėl nostalgijos ir patriotizmo šiam šaudmeniui. Panašus į kitus, be išimties .45ACP kalibro šovinys buvo, ir iki šiol gaminamas, kaip efektyviausias šaudmuo .45ACP, turintis skirtingus variantus. Pavyzdžiui, 14,9 gramų svorio Federal Hydro Shok, iki blogiausio pagal charakteristiką   - 14,9 gramų FMJ. Kai eina kalba apie stabdymo vienu šūviu galimybes - šaudmens pasirinkimas yra daug svarbesnis negu kalibro pasirinkimas. Prieš pasirodant šoviniui .40SW, ginčai tarpe rėmėjų 9mm ir .45 ACP truko dešimtmečius. Akivaizdu, šaudmuo .45 liko stipriai sumenkintas, atsiradus šoviniui .357 SIG, tačiau .45ACP, panašu, nenori pasiduoti. Šaudmuo .45ACP, pagal ištirtus rezultatus yra panašus į .38 SPL, ta dalimi, kad yra labai daug įvairių šovinių rūšių/variantų šio kalibro "viršūnėse". Labai sunki kulka - .38 SPL 158 gr* + P LHP, ir labai lengva -110 gr + P + JHP - taip pat kalibro "viršūnė". Šaudmuo .45ACP 230 gr Hydro Shok, ir 18,5 gramų + P JHP - kaip geriausias šovinys iš šio kalibro.

 Į pirmąją vietą (5" (colių) ilgio vamzdžiui, modelių Colt 1911 - šovinys .45ACP Federal Hydro Shok, 230 granų JHP, sudaro 96% OSS/SVŠ efektą. Šis variantas, Hydro-Shok, geriausias su bet kokia 230 granų svorio JHP kulka.

 Antroje vietoje - CCI Gold Dot.

 Iš "karštųjų" - + P JHP šovinys - Remington ir Cor-Bon, turintys 92 ir 95% OSS/SVŠ efektą.

Skirtingai nei 230 granų JHP, 185 granų, + P JHP šaudmuo yra veiksmingesnis, labiausiai tinka kompaktiškuose, .45 kalibro ginkluose, kurių vamzdžių ilgis yra 4.25 "-3.5" (colių). Neigiamas veiksnys, - tai didelė atatranka. Šie + P JHP "spardosi" labiau negu 230* granų JHP.

 Trečią vietą užima šovinys su standartiniu darbiniu slėgiu, kurių kulkos svoris nuo 185  iki 200 granų JHP, o - OSS/SVŠ, atitinkamai 84 ir 88%.

 Šaudmuo .45ASR 230 granų FMJ (standartinis kariuomenės šovinys), sudaro - OSS/SVŠ 62% efektą.

Priedas  Colt 1911gm_45ASP 2013.png   386,04K   11 Parsiųsta kartų

Colt 1911, tikrai vyriškas ginklas, skirtas rimtiems šaudymams. Jo spynos užrakto, atitraukiant, skamba, tarsi gera melodija, o šūvio garsas ir atatranka primena gyvą, galingą sutvėrimą, patekusį į žmogaus rankas.

                      Straipsnyje apžvelgta tik nedidelė šaudmenų klasikiniams, moderniems, skirtiems savigynai ir sportui, policijai ir specialiosioms pajėgoms dalis. Tačiau, tikimės, šiek tiek patenkinome individualių trumpavamzdžių ginklų gerbėjų žingeidumą.

 

* Vienas gr (granas) = 64,79891x10-3g (gramo). Taigi, 1 granas = 64.8 mg.

 

Straipsnio pabaiga

 

 

Parengė 

Edvardas Pavilonis

 
  

Pridėtas failas(-ai)


Vartotojų skaito šią temą: 0

narių: 0, svečių: 0, slaptų narių: 0